Czy warto wykupić ubezpieczenie szyb samochodowych?

Czy warto wykupić ubezpieczenie szyb samochodowych?

Naprawa lub wymiana szyby samochodowej to spory wydatek. Wielu kierowców często więc z tym zwleka narażając się na mandat. Wysokich kosztów związanych z naprawą lub wymianą szyby samochodowej można uniknąć. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje dzisiaj ubezpieczenie szyb. Bardzo często jest ono oferowane razem z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Zobaczmy, co możemy w zamian zyskać.

Suma ubezpieczenia

Towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo mocno się w tym względzie różnią między sobą. Dlatego też decydując się na wykupienie OC razem z ubezpieczeniem szyb warto porównać oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych. W jednych towarzystwach ubezpieczeniowych suma ubezpieczenia wynosi 2000 złotych. Są też takie, w których suma ubezpieczenia wynosi ponad 3000 i takie, w których szyby można ubezpieczyć na sumę 5000 złotych. Wybierając towarzystwa ubezpieczeniowe, które proponuje niską sumę ubezpieczenia, może się okazać, że w razie wystąpienia szkody, nie wystarczy ona na pokrycie kosztów związanych z naprawą czy wymianą szyby. Dlatego też propozycje poszczególnych ubezpieczycieli należy bardzo uważnie rozpatrzeć.

Jakie szyby mogą zostać objęte ubezpieczycielem?

W większości towarzystw ubezpieczeniowych zakresem ochrony objęte są wszystkie szyby, a więc przednia, boczne i tylna. Jeśli chodzi o szybę tylną, to towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają, że nie może stanowić ona integralnej części dachu. Ochroną większość towarzystw ubezpieczeniowych nie obejmuje szyberdachów i dachów panoramicznych. Większość towarzystw ubezpieczeniowych zapewnia ochronę wyłącznie przed skutkami zdarzeń na terenie Polski. Tylko kilka z nich zapewnia ochronę również poza granicami.

Wyłącznie odpowiedzialności ubezpieczyciela

Kupując ubezpieczenie szyb koniecznie należy zapoznać się z katalogiem wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Jest to lista uszkodzeń, za które towarzystwo ubezpieczeniowe mimo opłaconej składki nie wypłaca odszkodowania. Polisa nie obejmuje np. szkód powstałych na skutek wad fabrycznych.

Dodaj komentarz