Gdzie wysłać dziecko na obóz?

Gdzie wysłać dziecko na obóz?

Obozy młodzieżowe stały się bardzo popularną formą spędzania wakacji przez dorastającą młodzież. Obozy młodzieżowe w Polsce organizowane są najczęściej nad morze lub nad jeziorami. Czym się kierować przy wyborze lokalizacji wypoczynku naszego dziecka?

Jaki obóz i gdzie?

Przede wszystkim powinniśmy porozmawiać z dzieckiem, na jaki obóz młodzieżowy chcę jechać. Większość dzieci, które kwalifikują się już do samodzielnego wyjazdu, ma sprecyzowane oczekiwania co do samego wypoczynku. Wiedzą, czy wolą jechać na mazury, czy też nad morze. Być może największą frajdę sprawi im wyjazd na obóz tematyczny, gdzie całość wypoczynku podporządkowana jest jednej z aktywności. Bez trudu znajdziemy takie obozy. Mogą być one sportowe lub dotyczyć jakiegoś hobby dziecka. Znajdziemy nawet obozy detektywistyczne czy takie, podczas których motywem przewodnim jest taniec lub malarstwo. Kolejnym krokiem jest wybranie właściwego miejsca. Zapytajmy wpierw swoich znajomych, być może ich dziecko było na jakimś godnym polecenia obozie i możemy skorzystać z ich doświadczeń.

Jak sprawdzić obóz?

Wybrawszy miejsce i zakres rozrywek, skupmy się na weryfikacji tego, czy dany obóz jest dla dzieci bezpieczny i właściwy. Chodzi o to, czy dany obóz spełnia określone wymogi. Opiekunowie powinni posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Znaczenie ma także liczba dzieci w grupie. W przypadku starszych dzieci, grupy nie powinny być liczniejsze niż po dwadzieścioro dzieci. W innym przypadku dochodzi do łamania prawa. Inne normy obowiązują tymczasem na obozach dla dzieci niepełnosprawnych albo na obozach sportowych. Warto również sprawdzić, czy dzieci będą miały zagwarantowaną opiekę ratownika wodnego, jeżeli w planie wyjazdu jest wyjście nad wodę. Możemy też sprawdzić, jakie są kwalifikacje osób, które urządzają i nadzorują przebieg wypoczynku. Powinny one odbyć kurs wychowawcy kolonijnego, a także mieć odpowiednie zaświadczenia o niekaralności. Ostatecznie sprawdźmy jak wygląda samo miejsce, do którego jedzie dziecko. Czy ma tam zapewnione odpowiednie warunki pobytowe.

Więcej na https://www.atas.pl/

Dodaj komentarz