Jak długo można karmić dziecko piersią?

Jak długo można karmić dziecko piersią?

Spór o to, jak długo karmić dziecko piersią toczy się od lat. Niektórzy specjaliści uważają, że należy robić to jedynie przez pierwsze trzy lata życia dziecka. Inni sądzą, że karmić można nawet dłużej niż rok. Jakie jest obecnie stanowisko uznanych instytucji w tej kwestii? Co na ten temat sądzi ci, którzy naprawdę znają się na tym zagadnieniu?

Stanowisko światowych organizacji

Okazuje się, że zdanie wszystkich znaczących światowych instytucji zajmujących się kwestiami żywienia dzieci jest w tej kwestii bardzo podobne. I tak Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci ESPGHAN podkreśla, że karmienie piersią można kontynuować do momentu, do którego jest ono pożądane zarówno przez matkę, jak i dziecko. Amerykańska Akademia Pediatrii zwraca uwagę na to, aby kontynuować karmienie piersią do roku, a nawet dłużej, uwzględniając życzenie matki i dziecka. Z kolei WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia stoi na stanowisku, że karmienie piersią można kontynuować nawet powyżej drugiego roku życia i nawet wówczas, gdy do jadłospisu wprowadzane są inne produkty żywieniowe.

Decyzja matki

Na podkreślenie zasługuje to, że specjaliści zwracają uwagę na decyzję nie tylko dziecka w kwestii piersi, ale również matki. Może być bowiem tak, że mimo tego, że dziecko nadal domaga się piersi, matka podejmuje decyzję o zakończeniu tego sposobu karmienia. Podjęcie takiej decyzji również jest w porządku, a matka ma do niej pełne prawo. Decydując się na odstawienie dziecka od piersi, należy jednak zadbać o to, aby zrobić to stopniowo i możliwie jak najłagodniej dla malucha.

Korzyści wynikające z karmienia piersią

Karmienie piersią niesie ze sobą ogromne korzyści. Każda kobieta, która zastanawia się jak długo karmić piersią powinna pamiętać o korzyściach, jakie dziecko zyskuje wówczas, gdy karmione jest mlekiem matki. Już jednorazowe karmienie po porodzie sprawia, że układ odpornościowy malucha dostaje solidnego kopa. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku tych dzieci, które przyszły na świat przed czasem. Mleko mamy podawane w okresie noworodkowym zapewnia skuteczną ochronę przed różnego rodzaju czynnikami chorobotwórczymi. Sprawia również, że układ pokarmowy maluszka szybciej dojrzewa.

Bez wątpienia karmienie piersią przynosi szereg korzyści dziecku. Warto jednak pamiętać, że decyzja o karmieniu zawsze należy do matki.

Źródło: https://www.lactosan.pl/elementarz-karmiacej/jak-dlugo-karmic-piersia

Dodaj komentarz