Leasing samochodów alternatywą dla kredytu

Leasing samochodów alternatywą dla kredytu

Możliwości sfinansowania zakupu samochodów na potrzeby firmy jest obecnie wiele. Do tych, które cieszą się rosnącą popularnością należy leasing. Jakie są zalety tego rozwiązania?

Czy jest leasing?

Leasing samochodów to rozwiązanie, które może być alternatywą dla bankowego kredytu. Z punktu widzenia przepisów prawa leasingiem można nazwać każdą umowę nazwaną, na podstawie której za pewną odpłatnością leasingodawca oddaje leasingobiorcy przedmiot leasingu. Leasing na samochód jest więc umową, która polega na odpłatnym użytkowaniu przez leasingobiorcę samochodu. W przypadku umowy dotyczącej leasingu samochodów może ona zostać zawarta na odpłatne użytkowanie samochodu osobowego, ciężarowego lub dostawczego. W niektórych firmach specjalizujących się w leasingu samochodowym klienci mogą wziąć w leasing także motocykl. Umowę leasingu zawiera się na ściśle określony czas. Warunki leasingu są w tej umowie określone w sposób bardzo precyzyjny. Leasing jest usługą adresowaną w większości do firm. Obecnie jednak pojawiają się także firmy, które oferują leasing samochodu także osobom prywatnym.

Do kogo skierowana jest oferta?

Firmy, których specjalnością jest leasing samochodowy kierują swoją ofertę przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy zarządzają małymi i średnimi przedsiębiorcami. Plusem leasingu jest między innymi to, że jest to oferta skierowana do firm z bardzo różnych branż. Firma, której specjalnością jest leasing samochodów dla firm (np. Santander Consumer Multirent) daje możliwość wzięcia w leasing zarówno samochodów nowych, jak i używanych. Mówiąc o leasingu koniecznie trzeba wspomnieć, że istnieją jego dwa rodzaje: finansowy i operacyjny. Wspomniana już firma SCMultirent proponuje przedsiębiorcom leasing operacyjny. Dla przedsiębiorców leasing operacyjny jest po prostu rozwiązaniem bardziej korzystnym. Szczególnie korzystny jest dla tych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność. Plusem leasingu operacyjnego jest to, że przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu praktycznie wszystkie wydatki ponoszone na samochód.

Dodaj komentarz