Na ile opłacalna jest współczesna fotowoltaika?

Na ile opłacalna jest współczesna fotowoltaika?

Fotowoltaika trafia do przekonania Polakom, a liczba gospodarstw domowych, w których znajdziemy panele systematycznie rośnie. Czy jednak jest to dowód na to, że opłacalność fotowoltaiki jest rzeczywiście duża? A może mamy do czynienia jedynie z modą na panele, a ta nie ma wiele wspólnego z ich rzeczywistą atrakcyjnością?

Jak ocenić atrakcyjność fotowoltaiki?

Odpowiedzi na pytanie o to, na ile opłacalna jest fotowoltaika, udziela się na wiele sposobów. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że w pierwszej kolejności wypada dopasować wielkość instalacji do tego, jak przedstawia się roczny poziom zużycia energii przez nasze gospodarstwo domowe. Uśrednione dane wskazują na to, że w przeciętnym domu jednorodzinnym wcale nie potrzeba instalacji większej niż ta, która posiada od 4 do 5kW. Koszt takiej instalacji systematycznie spada, a tym samym spada również czas, w jakim szacujemy zwrot podjętej przez nas inwestycji. Tu warto zresztą nadmienić, że nie wszystkie rozwiązania zwracają się równie szybko. Kluczowe znaczenie ma tu zdolność produkcyjna, a ta uzależniona jest nie tylko od typu zainstalowanych przez nas paneli, ale i od tego, jak są one położone względem słońca.

Kontrowersyjne dotacje

A co z dotacjami? Osoby, które starają się o nie są przekonane, że zwiększą opłacalność fotowoltaiki. Okazuje się jednak, że dotacje mają także swoich przeciwników, a ci ostatni posiadają równie mocne argumenty, co zwolennicy takiego rozwiązania. Zwracają uwagę między innymi na długi czas rozpatrywania wniosków oraz na biurokrację sprawiającą, że często ma się niemały problem z dopełnieniem wszystkich procedur. Okazuje się jednak, że subwencje wpływają również na cenę sprzętu, bo wiele firm stosuje w takim przypadku praktykę polegającą na doliczaniu marży za czas oczekiwania na przelew.

O ile więc opłacalność fotowoltaiki jako takiej nie podlega dyskusji, o tyle można polemizować z osobami uważającymi, że do zwrotu kosztów może dojść już w ciągu kilku lat. Obecnie tak szybki zwrot jest niemożliwy choćby z uwagi na cenę sprzętu.

Sprawdź kalkulator PV na: https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/kalkulator/!

Dodaj komentarz