Buty trekkingowe: jak wybrać?

Buty trekkingowe: jak wybrać?

Osoby lubiące spędzać czas na pieszych wędrówkach po górach muszą zakupić odpowiednie buty. Są one absolutną podstawą na szlaku. Źle dobrane staną się przyczyną odcisków i pęcherzy. Z takimi zmianami na stopach wędrówka z całą pewnością nie będzie przyjemnością. Jak wybrać dobre buty trekkingowe? Co należy brać pod uwagę przy ich wyborze?

Twardość podeszwy

To bez wątpienia jeden z bardziej istotnych czynników, które należy wziąć pod uwagę, wybierając buty trekkingowe. Zanim jednak zdecydujemy się jak twarda powinna być powierzchnia należy odpowiedzieć sobie na pytanie w jakich warunkach terenowych zamierzamy w naszych butach wędrować. W przypadku Beskidów i Bieszczad podeszwa nie musi być zbyt twarda. Jeśli jednak wybieramy się w Tatry, lepiej postawić na buty o nieco bardziej twardej podeszwie.

Skóra czy membrana?

W tym wypadku wybierać będziemy między butami wykonanymi na przykład z Goretexu, a tymi, które zostały zrobione ze skóry. Rozmawiając z bywalcami gór, można szybko przekonać się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie. Na szczęście producenci bardzo często stosują połączenie Goretexu ze skórą, tworząc buty naprawdę trwałe, praktyczne, a jednocześnie prezentujące się naprawdę bardzo dobrze. Kupując buty, warto pamiętać, że membrana w zasadzie w ogóle nie sprawdza się latem, kiedy to zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz membrany panuje bardzo wysoka temperatura. Aby bowiem membrana działała, niezbędna jest różnica temperatur po obu jej stronach. Obecnie podkreśla się, że membrana sprawdza się wówczas, gdy temperatura powietrza nie jest wyższa niż 15 stopni. Buty z membrana to niemalże sto procent pewności, że nie będą one przemakać.

Szwy i przeszycia

W tym wypadku zasada jest bardzo prosta: im jest ich mniej, tym lepiej. Za najlepsze uważane są te buty trekkingowe, które zostały wykonane z możliwie jak najmniejszej ilości fragmentów materiały. W bezpośredni sposób wpływa to również na ich wodoodporność. Im więcej jest szwów i przeszyć, tym większe prawdopodobieństwo, że but będzie przemakał.

Dodaj komentarz