czym-sa-farby-epoksydowe-i-do-czego-sluza

Czym są farby epoksydowe i do czego służą?

czym-sa-farby-epoksydowe-i-do-czego-sluzaNa rynku materiałów wykończeniowych i budowlanych znajduje się cała masa różnego rodzaju farb. Służą one do pokrywania powłoką malarską różnego typu powierzchni – betonu, tynku na ścianach i suficie, drewna, metalu czy nawet tworzyw sztucznych. Szczególnym rodzajem farb są farby typu epoksydowego. Czym one wyróżniają się na tle innych, podobnych produktów i gdzie najczęściej znajdują zastosowanie? Dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

Czym są takie farby?

Farby epoksydowe to niezwykle trwałe produkty malarskie, które znane są ze swojej wysokiej wytrzymałości na wszelkie chemikalia, uszkodzenia mechaniczne oraz na negatywny wpływ czynników środowiskowych, w tym na wilgoć, która w wielu domach jest poważnym problemem.

Każda farba epoksydowa jest jednocześnie farbą dwuskładnikową. W jej składzie znajdują się żywice z utwardzaczami (zobacz). Istnieją różne rodzaje tych składników, które powodują, że wymienia się różne rodzaje powłok epoksydowych. Jedne są słabsze, drugie lepsze i bardziej odporne na uszkodzenia. W farbach tych jest też nietoksyczny pigment antykorozyjny – fosforan cynku.

Wady farb epoksydowych

Niestety farba epoksydowa to nie tylko same zalety, ale i ma ona wiele wad. Lepiej unikać jej wykorzystywania w wystroju wnętrz, wszędzie tam, gdzie występuje wysoka ekspozycja na promieniowanie słoneczne, ponieważ farba ta pod wpływem światła może zżółknąć i stracić swój pierwotny połysk. Dlatego wtedy co pewien czas będzie trzeba użyć tej farby ponownie.

Zastosowanie farb epoksydowych

Można je wykorzystywać w domach prywatnych, w obiektach komercyjnych czy w przemyśle, gdzie w szczególności farby epoksydowe są wybierane ze względu na wysoką odporność. Właściwie farby typu epoksydowego  są farbami typowo przemysłowymi.  Bardzo dobrze farby tego rodzaju będą sprawdzały się do malowania bram, posadzek betonowych i różnych konstrukcji stalowych, które nie będą w sposób bezpośredni narażone na słońce. W przeciwnym wypadku trzeba będzie je malować ponownie już po stosunkowo krótkim czasie.

Dodaj komentarz