Leasing samochodowy - krótka charakterystyka

Leasing samochodowy – krótka charakterystyka

Czy chcąc wejść w posiadanie samochodu, koniecznie należy dokonać jego zakupu? W pewnych okolicznościach nie tylko nie jest to jedyna opcja, z której możemy skorzystać, ale nawet nie jest to opcja najbardziej atrakcyjna. Alternatywą dla niej okazuje się być leasing samochodowy.

Próba definicji

Osoby, które dopiero poznają te pojęcie, zwykle zgadzają się z tym, że leasing samochodu stanowi połączenie cech, jakie posiada klasyczny kredyt oraz dzierżawa. Leasingobiorca korzysta więc z samochodu na warunkach, jakie zostały określone w umowie i już na tym etapie musi pamiętać, że wspomniane umowy nie zawsze są sformułowane w ten sam sposób. Przedmiot leasingu nie staje się jednak jego własnością. Przez cały czas trwania porozumienia między stronami mamy do czynienia jedynie z jego udostepnieniem. Co jednak ważne, po zakończeniu umowy istnieje opcja wykupu auta, zwykle w cenie niższej niż ta, jaka w normalnych okolicznościach obowiązywałaby na rynku.

Dla kogo leasing

Podmioty oferujące leasing samochodu coraz rzadziej wskazują jedną tylko grupę podmiotów, która może korzystać z tego rozwiązania. Co do zasady jednak najczęściej leasing budzi zainteresowanie tych osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Co ciekawe, w takim przypadku w leasing coraz częściej brane nie są wcale jedynie samochody, ale również maszyny budowlane, sprzęt biurowy i wiele innych rozwiązań.

Rodzaje

Mówiąc o leasingu samochodowym najczęściej mamy do czynienia z dwoma jego wariantami. Osoby, które dopiero inaugurują działalność gospodarczą na ogół decydują się na leasing operacyjny i właśnie jego oferty są tymi, które na rynku pojawiają się najczęściej. Należy jednak pamiętać o tym, że mamy do czynienia również z leasingiem finansowym. Ten sprawia, że leasingobiorca staje się właścicielem pojazdu w momencie wejścia w życia umowy. Jest tez stosowany wówczas, gdy niska stawka amortyzacji i wysoki wykup sprawiają, że leasing operacyjny przestaje być atrakcyjny. Określenie, która z opcji jest bardziej atrakcyjna, zwykle ma indywidualny charakter.

Dowiedz się więcej na www.scmultirent.pl

Dodaj komentarz